Blogerzy

Pielęgnacja włosów

Witam moje Drogie!

Z racji tego że wiosna już tuż tuż czas najwyższy zadbać o włosy. Postanowiłam poruszyć temat dość poważnie bo pielęgnacja nie tylko włosów ale i całego naszego ciała to nasz obowiązek!! :) Dbanie o siebie to podstawa. Posty o pielęgnacji będą podzielone na części. Pierwsza z części to podstawowe informacje o pielęgnacji włosów zaczynając od tego z czego włos jest zbudowany. 

"Struktura włosa po wierzchu na powłokę składa się z łusek. Zdrowy włos ma łuski zamknięte, czyli przylegające do niego. Włosy zniszczone najczęściej mają łuski otwarte, zjawisko to jest winne „uciekaniu” z włosa witamin i wody, powodując jego osłabienie za sprawą nieprawidłowego nawilżenia i niedoboru witamin. Bardzo łatwo narazić włosy na stan opisany w drugim przypadku – najczęściej wystarczą częste zabiegi farbowania bądź prostowania, długa ekspozycja na silne słońce oraz nieprawidłowe obchodzenie się z nimi przy rozczesywaniu. Dzięki nagłośnieniu tej ważnej kwestii i uświadomieniu, że o włosy warto a nawet należy dbać tak jak o resztę ciała, w ostatniej dekadzie przybyło profesjonalnych salonów fryzjerskich, świadczących usługi pielęgnacyjne dla włosów – takie jak nawilżanie pod sauną, zaś stali klienci fryzjerów zaczęli poświęcać swoim włosom nieco więcej uwagi, nie ograniczając troski o nie wyłącznie do zabiegów ścinania i stylizacji. Pielęgnacja włosów, niekoniecznie musi przywodzić na myśl elegancką panią chodzącą co tydzień do salonu fryzjerskiego by po połowie godziny pod infrazonem zostawić tam część wypłaty swojego męża. Na tak definitywne działania, z reguły skazane są włosy bardzo zniszczone, zaniedbywane przez lata. O pielęgnacji włosów warto pomyśleć w domu. Z reguły wystarczy do tego odpowiedni szampon, odżywka i zestaw dobrych szczotek do włosów oraz suszarka. Jak widać, nie wiąże się to z ogromnymi kosztami a można wywalczyć dla swoich włosów naprawdę wiele, wystarczy regularne mycie, zwalczenie łupieżu i wcieranie we włosy odpowiedniej odżywki." [http://www.pielegnacja-wlosow.pl/]

CIEKAWOSTKA :
Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów.
Na 1 cm² przypada od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych. Włosów jasnych jest więcej, ponieważ są cieńsze od włosów ciemnych.

 Fot. Dash/Shutterstock.com

Podstawowa pielęgnacja włosów to podstawa, nie trzeba dużo jeśli chcemy być zadbane. Wystarczy odpowiedni dla naszych potrzeb szampon, dobrze dobrana odżywka oraz odpowiednia szczotka która pasuje do struktury naszego włosa.

"Odpowiednio dobrany szampon sprawi, że włosy będą starannie umyte, a także dobrze nawilżone i miękkie. Aby efekt był lepszy można zastosować odżywkę do włosów. Wszystkie odżywki do włosów podobnie jak szampony maja działanie wielostronne. Zostawiają one na włosach składniki umożliwiające ich łatwe rozczesywanie, a także dodają włosom blask i puszystość. Włosy należy myć często i delikatnie, oszczędnie dozując przy tym szampon i obficie spłukując. Kiedy już wydaje na się, że włosy są dokładnie spłukane, należy ja spłukać je jeszcze raz. Najmniejsza pozostałość szamponu nada włosom ciężki, matowy i lepki wygląd oraz natychmiast zacznie ponownie przyciągać kurz. Do ostatniego płukania włosów należy używać chłodnej wody, która znakomicie odświeża skórę głowy oraz wygładza łuski.

O stanie naszych włosów decydują także nasze geny oraz to, co jemy. Bardzo korzystna dla naszych włosów jest dieta obfitująca w białko, dużą ilość świeżych owoców i warzyw. Należy pamiętać również o szczotkowaniu włosów. Choć pomaga ono od czasu do czasu w rozprowadzaniu łoju po całych włosach (dodając im blasku) i może na jakiś czas powiększyć ich objętość, to zbyt często lub zbyt długie szczotkowanie może zwiększyć ryzyko uszkodzenia włosów, zwłaszcza gdy szczotka ma ostre włosie, mogące przeciąć lub połamać włosy. Ważny jest dobór odpowiedniej szczotki i grzebienia do rodzaju fryzury, ostrożne używanie ich oraz utrzymywanie w czystości i dobrym stanie. Nigdy nie należy pożyczać grzebienia lub szczotki gdyż tą drogą przenoszą się różne drobnoustroje, a także tłuszcz i brud. Brudne zaniedbane włosy ulegają łatwo zniszczeniu i wypadają. Mogą także ulegać groźnym chorobom zakaźnym i pasożytniczym." [http://www.sos-beauty.eu/pielegnacja-wlosow,38.html]Jak wspominałam wcześniej abyśmy miały ładne, zadbane włosy oprócz genów jakie odziedziczyłyśmy wystarczą podstawowe kosmetyki które zapewne każda z Was ma. Jestem ciekawa jaka jest Wasza podstawowa pielęgnacja? 

Zapraszam do komentowania - chętnie zapoznamy się z Waszą podstawą pielęgnacji włosów. 
W kolejnym poście poruszymy specyfiki dostępne do pielęgnacji naszych włosów.

Ania 

2 komentarze:

  1. Prosta sprawa:) Wystarczy się przyzwyczaić do pewnych zachowań w pielęgnacji i tyle :)

    OdpowiedzUsuń
  2. He he też dałam tą fotkę u siebie kiedyś :))))

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za każdy komentarz.

Archiwum bloga